Blog

Nezabudnuteľná minulosť tehly - základ jej úspešnej budúcnosti.

Tehly sú jedným z najstarších a najznámejších stavebných materiálov, ktoré človek pozná. Začali sa používať pri stavbe ľudských sídiel už roku 7500 pred Kristom z tvarovaného bahna. Prešli viacerými premenami a počas ďalšieho vývoja, inovatívne výrobné metódy zmenili ich vlastnosti k dokonalosti. Vysoká odolnosť a schopnosť poskytovať spoľahlivú ochranu pred poveternostnými vplyvmi počas dlhého obdobia, pomohla tehle udržať svoju popularitu v stavebníctve. Aj napriek novým materiálom, je budúcnosť tehál neohrozená. 

V súčasnosti sú tehly vyhľadávaným stavebným materiálom pre relatívne nákladovo efektívne projekty. Hlavným benefitom stavieb z tehál je ich dlhá životnosť, čo dokazujú kľúčové architektonické stavby sveta. Neexistuje žiadny iný materiál, ktorý by prekonal tehlu v jej trvácnosti, minimálnej údržbe a estetickej príťažlivosti. Aj napriek tomu, že vo väčšine stavieb je klasická červená tehla omietnutá a skrytá.

Návrat tehly

Čo raz častejšie sa však objavujú architekti, ktorí majú úprimnejší prístup k prírodným materiálom a dokážu využiť potenciál skromných tehál na vytvorenie zaujímavej a pútavej stavby. A tak sa atraktívne moderné domy pýšia tehlovými fasádami, ktoré im dodávajú jedinečný štýl a zvyšujú ich životnosť a hodnotu. Zvláštne priestorové koncepcie vytvorené z tehličkových obkladov s akcentom na detail dopĺňajú nové a zároveň dekadentné trendy v inovatívnom dizajne. Nie len exteriéry, ale aj interiérové steny sú skvelým plátnom pre inšpiráciu využitia tehlových obkladov. Tehla kus po kuse, pomáha budovať svetlejšiu a zdravšiu budúcnosť našej planéty. Patrí medzi čisto prírodné materiály, ktoré s okolím skôr splývajú, než aby do neho zasahovali.